Psy pasterskie – I GRUPA FCI

Psy pasterskie to I grupa FCI. Ale co to właściwie znaczy? FCI to skrót od Fédération Cynologique Internationale. Jest to największa na świecie międzynarodowa organizacja kynologiczna a właściwie zbiór organizacji z całego świata.

1 z 10, czyli klasyfikacja ras według FCI

Pewnie wiele razy podczas spacerów z Waszym czworonogiem zauważyliście jak pełen rozmaitości i różnorodności jest świat naszych psich przyjaciół. Możemy spotkać psy prawie każdej wielkości, masy, owłosienia, charakteru czy nawet koloru.

W tym momencie pojawia się pewien problem. Jak tu je wszystkie od siebie odróżnić? Jak zaklasyfikować? Skąd mamy wiedzieć czym dane rasy psów się charakteryzują? Kiedy nie jesteś wykwalifikowanym sędzią na wystawie psów lub weterynarzem z wieloletnim stażem – zadanie jest niewiarygodnie trudne.

Z pomocą przybywa Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI), która usystematyzowała i podzieliła ponad 300 ras psów na 10 grup. Podział został dokonany głównie na podstawie predyspozycji i funkcji pełnionych przez poszczególne z nich. Ze względu na sporą rozpiętość w zakresie wyglądu i budowy poszczególnych ras – w tym tych pozostających w obrębie jednej grupy – wprowadzony został dodatkowy podział na sekcje. Rozróżnia on psy ze względu na pochodzenie, wielkość czy rodzaj i długość włosa. Wzorce wszystkich powyższych ras opisane są na stronie FCI oraz jej polskiemu oddziałowi ZKWP – czyli Związkowi Kynologicznemu w Polsce.

Po tym jakże interesującym wstępie czas przejść do konkretów. Co to za grupy? Które rasy do nich należą? Czym się cechują?

Chcąc jak najlepiej przedstawić Wam każdą z grup zdecydowałam się każdej z nich poświęcić osobny wpis, więc trzymając się kolejności numerycznej zaczniemy dzisiaj od 1 z 10, czyli:

Grupa I – Owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła

W grupie wyszczególniono 44 rasy psów użytkowych, wykorzystywanych w służbie człowieka. Wewnętrznie podzielono je jeszcze na 2 sekcje:

  • 1 sekcja – owczarki, do której należą m.in. bearded collie, border collie, komondor, owczarek niemiecki, owczarek staroangielski Bobtail, owczarek szkocki długowłosy, owczarek australijski oraz polscy przedstawiciele: polski owczarek nizinny i owczarek podhalański.
Pies pasterski
  • 2 sekcja – psy pasterskie (z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła), wśród których znajdują się: australijski pies pasterski, australian stumpy tail cattle dog, bouvier des ardennes, owczarek flandryjski.
Psy pasterskie - Owczarek flandryjski
Owczarek flandryjski (źródło: wikipedia.org)

Należy podkreślić, że psy w typie pasterskim nie są czworonogami obronnymi, które mają za zadanie strzec stada. Tym drugim brakuje instynktu pasterskiego, który umożliwia efektywne kierowanie. Psy pasterskie są najczęściej przyuczane do pracy z konkretnym gatunkiem zwierząt hodowlanych. Tylko nieliczne rasy psów pasterskich są przyzwyczajone do pracy w każdych warunkach i z całą trzodą hodowcy.

W zależności od sposobu pasienia zwierząt możemy je podzielić na dwa typy:

  • psy pasące przy głowie – zaganiały mniejsze zwierzęta takie jak gęsi czy owce. Podczas pracy trzymały się na dystans od zaganianej zwierzyny, aby jej nie spłoszyć. Zaliczają się do nich np. border collie. Psy z tej grupy będą więc miały tendencję do pogoni za szybko poruszającymi się obiektami, ale nie powinny ich chwytać zębami. U wielu owczarków instynkt pasienia jest bardzo silny, dlatego zachowania instynktowne mogą być prezentowane nie tylko na innych zwierzętach, ale też na ludziach i na różnych obiektach.
  • psy pasące przy nodze – miały za zadanie zaganiać i paść bydło większych gabarytów np. krowy poprzez podgryzanie ich pęcin, aby nakłonić je do ruchu w danym kierunku. Do tej grupy należą przykładowo australijski pies pasterski lub owczarek belgijski.  Jeżeli macie owczarka „pasącego przy nodze” to może on mieć tendencję do gonienia szybko poruszających się obiektów i podszczypywania ich. Może okazać się to sporym problemem, gdy pies zacznie prezentować tego typu zachowania w stosunku do dzieci, biegaczy czy rowerzystów.
Australijski pies pasterski
Australijski pies pasterski (źródła: wikipedia.org)

CHARAKTER

W związku z wykonywanym zawodem psy pasterskie muszą być niezależne i samodzielne oraz posiadać silny instynkt zachowawczy. Ponadto są to również psy inteligentne, bystre i niezwykle chętne do nauki, które stosunkowo szybko przyswajają. Dlatego bardzo łatwo poddają się wszelkim szkoleniom i zapamiętują nowe komendy.

Są raczej nieufne i podejrzliwe wobec obcych osób. W wyniku głęboko zakorzenionego poczucia niezależności i samodzielności czworonóg. Mimo wszystko podczas szkolenia chętnie podejmują współprace z człowiekiem. Zdolność szybkiego uczenia się i chęć współpracy sprawia, że często możemy psy z tej grupy zobaczyć na zawodach w różnych psich sportach. Jednak brak zajęcia np. szkolenia może sprawić, że zrekompensuje sobie brak aktywności znajdując kierując swoją uwagę np. na nasze buty.

Przyszli/obecni właściciele muszą także pamiętać, że poziom aktywności u pasterskich jest niezwykle wysoki i nie zadowolą się one kwadransem spaceru. Przynajmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być dłuższy i trwać około godziny. Owczarki i psy pasterskie najlepiej czują się w domach jednorodzinnych, w znacznej odległości od dużego miasta.

Pamiętajcie, że powyższy wpis miał na celu jedynie w pewnym stopniu przedstawić Wam charakterystykę I grupy psów wg klasyfikacji FCI. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że Wasz pupil będzie jej podręcznikowym przedstawiciel. Hej, ale głowa do góry! Z psami jest zupełnie jak z ludźmi.

Każdy z nich jest inny i nie musi do końca wpisywać się w żaden szablon. Właśnie to czyni je wyjątkowymi.