Jak pracuję?

Generalnie ciężko, ale nie o tym tutaj chciałam  opowiedzieć. Poniżej kilka zdań na temat metod mojej pracy z psami oraz z psami i opiekunami.

PRACA Z PSEM

Emocje

Zmiana nastawienia emocjonalnego jest kluczem do długotrwałej efektownej zmiany zachowań.

Nastrój

Wpływając na nastrój możemy sprawić, że pies rzadziej będzie wykazywał  zachowanie niepożądane.

Potrzeby

Pies jako inny gatunek ma inne potrzeby, których zaspokojenie poprawi jego dobrostan.

Instynkt

Jesteśmy w stanie zaspokoić elementy łańcucha łowieckiego na naszych zasadach oraz wykorzystać go do osiągnięcia naszych celów.

Dopasowanie

Ponieważ każdy pies jest inny, swoje rozwiązania dostosowuje do jego potrzeb.

Osiągnięcie celu

Ale powoli, i nie za wszelką cenę. Metody pozwalające na wyeliminowanie zachowania niepożądanego w chwilę często są metodami nietrwałymi.

Zgoda

Lubię wykorzystywać techniki jakie pies sam preferuje. Proponować takie ćwiczenia na jakie pies wyraża zgodę i chce je powtarzać. 

Etyka

Zachowania mające na celu skrzywdzenie zwierzęcia są dla mnie niedopuszczalne. 

W naszym trio (trener-opiekun-pies) niewątpliwie opiekun gra bardzo ważną rolę. Chcąc pomóc wyszkolić psa bądź poradzić Wam w sprawie zachowania problemowego najważniejsze jest dla mnie podzielenie się z Wami wiedzą, która najbardziej zaprocentuje w Wasze wspólne życie.  

PRACA Z OPIEKUNEM

Wyjaśniam zaproponowane rozwiązania

Ważne jest dla mnie, byście zrozumieli przyczynę zachowania, nad którym pracujemy oraz sens zaproponowanych ćwiczeń. Dlatego lwią część naszych spotkań poświęcam na wytłumaczenie przyczyny zachowania psa oraz zaproponowanych rozwiązań. Uważam, że zrozumienie tematu jest największą motywacją.

Pokazuje i moderuje

Kładę nacisk na to, aby zaproponowane ćwiczenia były poprawnie wprowadzone. Dlatego oprócz wytłumaczenia ćwiczeń, pokazuje jak ja bym je wykonała oraz proszę ciebie o ich wykonanie. Mogę wtedy ewentualnie skorygować, aby ćwiczenie było wykonane poprawnie. O sukcesie terapii czy szybkości osiągnięcia celu mogą decydować detale.

Uwzględniam możliwości

Podczas spotkania, kieruje się oczywiście dobrem psa. Jednak zaproponowane ćwiczenia dopasowuje do Was i Waszych możliwości, zarówno czasowych, koordynacyjnych jak i pieniężnych. Nie sztuką jest przecież danie mission impossible i wymagać jego realizacji.

Monitoruje postępy

W miarę przebiegającego szkolenia czy terapii, analizując aktualną sytuację dostosowujemy lub modyfikujemy wcześniejsze rozwiązania. Szybsze wprowadzenie kolejnych etapów przyspieszy naszą pracę nad zachowaniem niepożądanym.

Moje metody

Świadoma jestem, że ważne jest jakie metody będziemy stosować. Dlatego chciałabym rozwinąć temat. Możemy wyodrębnić dwa główne podejścia w podchodzeniu do psa – tradycyjne oraz pozytywne. 

Jakie techniki stosuje? Jakie mam podejście do psów? Na co zwracam uwagę? Oraz co jest dla mnie niedopuszczalne?

WYBRANE PRZYPADKI

Poniżej możecie zobaczyć niektóre z przemian moich podopiecznych. Może niedługo znajdziecie wśród podobnych filmów Waszego psa?

YOGI

Opiekunowie Yogi-ego zgłosili się do mnie z problemem reakcji Yogiego na inne psy. Yogi szarpał na smyczy i wykazywał zachowania agresywne na widok innego czworonoga. Dziś opiekunowie wiedzą jak “czytać” psa, a Yogi zrozumiał, że ma wsparcie co zmieniło jego zachowanie. Jestem zachwycona rezultatami. Są one spowodowane ogromem pracy opiekunów. Ogromne gratulacje!

SANSA

Jednym z problemów Sansy były kontakty z innymi psami. Największy problem sprawiały jej większe psy. Aktualnie sunia nie reaguje agresją, jednak widać, że jeszcze spotkanie nie było dla niej komfortowe (spojrzenia na opiekunkę / schowanie się za opiekunką). Bardzo ważne w pracy z psem jest nasze nastawienie oraz zrozumienie psa. Ogrom pracy oraz spokojne chwile spędzone razem mogą zdziałać cuda. Powodzenia w dalszych sukcesach

FLINT

Świeżo adoptowany Flint spotkał mnie na swojej drodze. Z początku wykazywał zachowania agresywne do psów, jednak teraz tylko nieliczne psy stanowią większe wyzwanie dla niego. On zaś na dobre zagościł u nowego opiekuna.

OPINIE

Chciałabym się podzielić z Wami opiniami kilku osób, których poznałam w trakcie przygody ze zgłębieniem psich zachowań.

Beata wykorzysta każdą możliwość do poszerzenia swojej wiedzy na temat psów. Ciagle się dokształca, a zdobytą wiedzą pomaga nie tylko psom z kochającymi opiekunami, ale także psiakom schroniskowym oraz pod opieką fundacji. Złote serce
Zosia
Zaniewska-Wojtków
Mam dwie sunie, dorosłą i szczeniaka. Jak to psiaki - muszą się dogadać. Dzięki analizie Beaty i jej wskazówkom jak postępować z suniami, układy między dziewczynami stały się mniej napięte, starsza ma więcej cierpliwości do młodej, a młoda wie, że nie można zamęczać starszej. Bardzo dziękujemy.
Kasia z
Molly i Luną
Polecam z całego serca! Jesteśmy po dwóch spotkaniach, a zmiana jest ogromna! Wreszcie wychodzimy na spacery bez szczekania na wszystko ci się rusza, co kiedyś wydawało mi się nie do wyobrażenia.
Dziękuje

Anita z
Migdałem
Przedstawione ćwiczenia bardzo ciekawe, nawet dla samej zabawy np. Pinpong, proca. Fajnie ze na zajęciach dbałaś o komfort naszego pieska (przerwy, zrozumienie, przestrzeń do ćwiczeń). Reagowałaś kiedy inne psiaki wchodziły w „naszą” przestrzeń. Dobry pomysł z mailami bo można zawsze do nich zajrzeć i sobie przypomnieć 🙂 Bardzo dziękujemy 🙂
Anonimowy
kursant

A NA CZYM WŁAŚCIWIE POLEGA KONSULTACJA?