7 sposobów jak oduczyć psa kopania dołów w ogródku

Jeśli największym wrogiem Twojego przydomowego lub działkowego ogródka jest Twój własny pies to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie. Zdradzę w nim 7 sposobów jak uratować wypielęgnowany trawnik i ukochane kwiatki przed niszczycielską siłą łapek naszych pupilów i wreszcie dowiedzieć się jak oduczyć psa kopania dołów w ogródku.

Pierwszym krokiem, żeby poradzić sobie z niepożądanym zachowaniem naszych czworonożnych przyjaciół jest zrozumienie przyczyny jego występowania, a następnie, w zależności od niej, podjęcie odpowiednich kroków. Poniżej pokrótce przedstawię Wam kilka najczęstszych przyczyn dewastowania ogródków.

Zanim przejdziemy do sedna sprawy trzeba przede wszystkim zaznaczyć, że podczas, gdy kopanie dołków może być zachowaniem uciążliwym dla właściciela to jest jak najbardziej normalnym, a nawet naturalnym zachowaniem dla psa.

Dlaczego pies kopie doły?

RASA – niektóre rasy psów są specjalnie do tego przystosowane, stąd niski wzrost i krótkie łapy u tzw. norowców, do których należą jamniki i teriery lub leży to w ich instynkcie

WĘCH – psi nos jest ok. 10 tysięcy razy bardziej czuły niż ludzki. Interesujący zapach może skłonić psa do kopania, zaspokajając tym samym jego ciekawość

EMOCJE – kopanie może być sposobem na ujście zbyt silnych emocji takich jak ekscytacja, frustracja czy lęk


PRZEKIEROWANIE – kiedy pies czuje się zagrożony, np. nadchodzącym listonoszem może starać się rozładować chęć ataku robiąc zniszczenia w ogrodzie

PRZYJEMNOŚĆ – powoduje rozluźnienie i poprawę nastroju naszych milusińskich. Jest też sposobem na „zabijanie nudy” oraz pozwala się zrelaksować

TERMOREGULACJA – w ciepłe dni pies, tak jak my, szuka miejsca, w którym może się schłodzić, a zimą – ogrzać. Ziemia idealnie się do tego nadaje

JEDZENIE/ZABAWKI – psy zakopują swoje przekąski i zabawki po to by nikt ich nie zabrał, zachowują swoje zasoby na późniejszy okres

UCIECZKA – mianowicie chęć ucieczki, która również może być spowodowana wieloma czynnikami (lęk separacyjny, suka z cieczką w sąsiedztwie). Wówczas doły pojawiają się najczęściej w okolicach bramy lub ogrodzenia

Jak oduczyć psa kopania dołków

Skoro już wiecie jakie są możliwe przyczyny robienia z Waszego ogródka szwajcarskiego sera to czas najwyższy na przedstawienie Wam kilku sposobów jak oduczyć psa kopania dołów. Oczywiście z korzyścią nie tylko dla zrujnowanych ogrodów, ale również naszych czworonożnych przyjaciół.

1. Bunkrów nie ma, ale…

… ale jest plaża. Dobrym pomysłem będzie zabranie psa na spacer w miejsce, gdzie może realizować swoje psie pasje i spełniać się w kopaniu dołów. A gdzie psu kopie się najlepiej? W piasku! Jeśli macie możliwość raz lub nawet kilka razy w tygodniu zabrania Waszego czworonoga w miejsce, gdzie wolno mu będzie kopać dołki to z pewnością będzie to dobre rozwiązanie. Dodatkowo, aby zabawa była przyjemniejsza nic nie stoi na przeszkodzie aby zakopać jedną z jego zabawek (dość płytko) pod piaskiem. Najlepiej z wystającym jakimś małym kawałkiem lub na sznureczku,  abyście w razie potrzeby mogli odnaleźć zgubę.

Sami jako piaskowy potwór

2. A jeśli nie plaża to…

…. piaskownica. Jeśli jednak nie macie możliwości zabierania psa na spacery w piaszczyste miejsca to możecie taką przestrzeń zaaranżować w swoim ogródku. Jak? Można zbudować/kupić piaskownicę. Do wypełnienia można użyć piasku albo ziemi. Lub po prostu wydzielić psu specjalne miejsce w ogródku, gdzie będzie mógł kopać do woli. W tym przypadku musimy jednak pamiętać, żeby nauczyć pupila, że może kopać doły jedynie w wyznaczonym miejscu. Podobnie jak na plaży możemy zakopać jedną z jego zabawek lub jakiś gryzak, który zapachem zachęci go do działania. Ważna jest tutaj praca nad pozytywnym kojarzeniem przez psa wybranego przez Was miejsca np. poprzez pochwalenie go po wykopaniu „skarbu”.

3. Ćwiczymy (swoją) siłę woli, dzięki…

… kontroli. Ważne jest, żeby nie wypuszczać fana kopania do ogrodu bez jakiegokolwiek nadzoru. Należy towarzyszyć mu podczas zabaw na świeżym powietrzu. Będziemy mogli na bieżąco reagować na niepożądane zachowania (karanie po fakcie nic nie da). Podobnie należy działać dopóki po wyznaczeniu psu miejsca do kopania nie będziesz pewien, że Twój pupil nie zamierza już kopać poza tym miejscem.

4. Bądź Pro….

…aktywny. Proaktywność czyli działanie z wyprzedzeniem. Warto ubiegać naszego czworonoga w samych zamiarach. Widząc, że już zaczyna wchodzić do do ukochanych bratków i tulipanów, przywołajmy go do siebie. Możemy również zaprowadzić do miejsca gdzie wolno mu realizować swoje pasje. Tym samym miło mu skojarzymy mu nasze wołanie oraz unikniemy krzyczenia i gonienia psa gdy już zacznie swoje niszczycielskie działanie.

5. Kopię, bo…

… się nudzę. Warto zastanowić się czy poświęcamy swojemu pupilowi odpowiednią ilość czasu i uwagi. Opłaca się pomyśleć nad zapewnieniem psu dodatkowej rozrywki w ciągu dnia. Mogą to być dłuższe i częstsze spacery lub trening posłuszeństwa i sztuczek na świeżym powietrzu czy równie dobrze zwykłe aportowanie, i przeciąganie szarpakiem. Jako rozrywka świetnie sprawdzą się również maty węchowe, które można kupić lub zrobić samemu w domu (jedna z wielu instrukcji dostępnych w internecie, o TUTAJ). Zaś podczas codziennych spacerów warto pamiętać o różnych wyzwaniach. Należy jednak pamiętać, że jeśli pies po prostu lubi kopać to inne czynności mu jej nie zastąpią.

6. Nic nie jest tak skuteczne jak…

… ogrodzenie. Jeśli jednak okaże się, że żadne sztuczki nie działają na naszego pupila, a my chcemy ocalić ulubione rośliny wówczas warto rozważyć ogrodzenie ich. Taka bariera nie da możliwości wejścia do ogrodu. Tym samym uratujemy cenne kwiatki.

7. Ciężkie przypadki wymagają…

… śmierdzących środków. Może sposób wyda się Wam nazbyt brutalny lub śmierdzący, ale taka jest prawda. Psy nie lubią grzebać się w swoich odchodach. W wyjątkowo ciężkich przypadkach warto rozważyć opcję zakopywania w dołach odchodów naszego pupila. Po ich odkryciu powinien zniechęcić się do dalszej eksploracji.

Podsumowując

Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest wypracowanie zasad, których zarówno Wy, jak i Wasz pupil będziecie przestrzegać.  Musicie pamiętać o konsekwencji w działaniu. Tylko dzięki takiemu podejściu będziecie w stanie wypracować trwałą zmianę w zachowaniu czworonoga uda Wam się oduczyć psa kopania dołów.

Pamiętajmy o tym, że na zachowanie psa mają wpływ różne czynniki. Psy mają inne niż ludzie zachowania typowe dla gatunku. Ich potrzeby są odmienne. A na zachowanie mają wpływ również emocje. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o psich emocjach, o tym jak na nie wpływać, zmieniając tym samym zachowanie pupila, nie możesz przegapić mini-kursu o psich emocjach.