Wiem, że gdy pies, nie reaguje na wołanie, jest to dla Was bardzo frustrujące. Wołanie psa i brak odpowiedzi może rodzić pytania i obawy dotyczące skuteczności szkolenia, relacji z psem oraz bezpieczeństwa zwierzęcia w różnych sytuacjach. Jest to jednak problem, z którym wiele osób ma do czynienia. Ponieważ psy, podobnie jak ludzie, mają swoje dni, potrzeby i momenty, w których mogą być bardziej rozproszone czy mniej skłonne do współpracy. Dlatego zrozumienie przyczyn i skuteczne działania mające na celu poprawę reakcji psa na wołanie są kluczowe dla budowania lepszej komunikacji, zaufania i bezpieczeństwa zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. W tym artykule omówimy główne przyczyny, strategie treningowe oraz praktyczne kroki, które można podjąć, aby rozwiązać ten problem i cieszyć się lepszą relacją z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.
Dlaczego pies nie reaguje na wołanie gdy tego chcemy?
Warto zwrócić uwagę na kontekst, w którym pies nie reaguje na wołanie, oraz na jego zachowanie ogólne, aby zrozumieć, dlaczego może to się dziać. Bez zidentyfikowania przyczyny nie poradzimy sobie z problemem, więc jest to pierwszy i kluczowy krok jaki powinniśmy wykonać. Jeśli pies systematycznie nie reaguje na wołanie, może być konieczne dodatkowe szkolenie, ocena warunków otoczenia. W skrajnych przypadkach nawet wizyta u weterynarza, gdy na przykład wcześniej przychodził bez problemu i nagle przestał. Ale na razie nie ma co panikować. Przejdźmy przez najczęstsze przyczyny!
Niezrozumienie komendy
Bez odpowiedniego treningu pies może nie rozumieć, co oznaczają słowa “Wróć!” lub “Do mnie!”. Nadanie znaczenia komendzie dla psa jest podobne do nauki nowego słowa przez dziecko. Pies potrzebuje zrozumieć, że każda komenda ma określone działanie, np. “siad” oznacza siadanie a nie na przykład zabawę. Musimy nadać im znaczenie i kontekst przez systematyczny trening. Konsekwentne i systematyczne szkolenie przywoływania oraz innych podstawowych komend jest kluczowe dla skutecznej komunikacji i współpracy z psem.
Nie zaspokojone potrzeby
Zaspokajanie potrzeb psa jest kluczowym elementem w kształtowaniu pożądanego zachowania, w tym odpowiedzi na przywołanie. Psy, które mają regularnie zaspokajane potrzeby fizyczne poprzez dostosowane do nich formy aktywności, wykazują się lepszą koncentracją i są mniej podatne na rozpraszanie. Odpowiednia stymulacja umysłowa zapobiega nudzie i nadmiernej ilości niespożytkowanej energii. Sprzyja to lepszemu skupieniu na zadaniach i pracy z człowiekiem. Emocjonalne bezpieczeństwo, wynikające z pozytywnych relacji z opiekunem i stabilnego środowiska, buduje zaufanie, które jest niezbędne dla efektywnego treningu. Czasem pies potrzebuje też po prostu załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, zanim będzie chciał do Was przybiec po kolejnego smakołyka lub chwilę zabawy ulubioną zabawką.
Stres lub zmęczenie
Zmęczony lub zestresowany pies może być mniej skłonny do reagowania na wołanie. Ważne jest zapewnienie psu odpowiedniego odpoczynku i eliminowanie stresujących sytuacji, które mogą negatywnie wpływać na jego zachowanie i reakcje. Gdy pies jest zestresowany lub zmęczony, może mieć trudności z koncentracją. Ludzie reagują podobnie. Tak samo psom utrudnia to uczenie się nowych rzeczy lub przypomnienie sobie już nauczonych komend. Zmęczenie powoduje, że pies jest mniej energiczny i mniej chętny do współpracy, co może spowolnić postępy w treningu. Dlatego ważne jest, aby przed rozpoczęciem treningu upewnić się, że pies jest wypoczęty i zrelaksowany, co zwiększa jego zdolność do nauki i współpracy.
Brak uwagi
Pies jest ciekawy świata i może być łatwo rozproszony przez różne bodźce w otoczeniu. Jest to naturalna reakcja, ale może prowadzić do ignorowania wołania właściciela. Rozproszenia mogą pochodzić od innych zwierząt, ludzi, czy zapachów. W takich sytuacjach warto trenować psa na utrzymywanie kontaktu wzrokowego i skupienia uwagi, szczególnie w miejscach o większym natężeniu bodźców.
Brak motywacji
Psy są zmotywowane przez różne bodźce, takie jak jedzenie, zabawa czy pochwały. Jeśli pies nie widzi motywacji do reagowania na wołanie, może go po prostu ignorować. Twój pupil musi widzieć korzyść w wykonywaniu poleceń. Pies nie będzie chciał przyjść do ciebie jeżeli zamiast smacznie pachnącej kiełbasy znalezionej w krzakach podarujesz mu gratulacje “Dobry pies!” lub w najlepszym razie chrupka z suchej karmy. Widzisz teraz jak ważne jest znalezienie sposobu na motywowanie psa i nagradzanie go za prawidłowe reakcje?
No dobrze… Znamy już przyczyny, ale…
Co zrobić, gdy pies nie reaguje na wołanie?
Jak już wiecie sposób pracy z psem dobieramy do przyczyny problemu. Wymieniłam Wam kilka przyczyn takiego zachowania. Teraz zajmijmy się kilkoma, moim zdaniem, najważniejszymi czynnikami, które pomogą Wam w pracy, gdy pies nie reaguje na wołanie.
1. Budowanie skupienia i uwagi
Pies jest ciekawy świata i może być łatwo rozproszony przez różne bodźce. Mózg psa jak i nasz jest tak zaprojektowany, żeby zbierać informacje bez przerwy. Jest to całkowicie naturalne. Można się nauczyć bycia skoncentrowanym na jednym zadaniu przez dłuższy czas. Zasada jest podobna u ludzi jak i u psów. Można trenować psa na utrzymywanie kontaktu wzrokowego i skupienia uwagi. Ważne jest, aby nauczyć psa, że zwracanie uwagi na właściciela to coś, co przynosi korzyści. Osiągniecie to regularnymi krótkimi sesjami treningowymi, które skupiają się na utrzymaniu kontaktu wzrokowego i reakcji na imię psa. Najpierw mówimy imię potem czekamy i smakołyk. Pamiętajcie, żeby nie dawać psu za długo czekać na początku. W następnych etapach możecie ten czas wydłużać. Nagradzaj psa smakołykami lub ulubionymi zabawkami, ale to najlepiej na koniec sesji. Stopniowo wprowadzaj psa do bardziej wymagających sytuacji, ale bądź gotowy na krok wstecz, jeśli zauważysz, że pies traci skupienie. Opowiem o tym w punkcie 4.
2. Musimy być fajniejsi niż otoczenie
Rozpoznaj, co najbardziej motywuje Twojego psa. Niektóre psy wolą smakołyki, inne reagują lepiej na zabawki lub pochwały, jak głaskanie. Wykorzystaj tę wiedzę! Niech nagroda będzie atrakcyjniejsza dla psa niż to co znajdzie w trawie. My sami też możemy być samych bardziej atrakcyjnym dla psa. Możesz na przykład trzymać ulubioną zabawkę psa i pokazać ją tylko wtedy, gdy odpowiednio zareaguje na przywołanie. Jest to szczególnie skuteczne w miejscach, gdzie psy są łatwo rozpraszane. Gdy pies postrzega opiekuna jako źródło przyjemności i nagród, jest bardziej skłonny do reagowania na wołanie. Dawaj psu pozytywne i satysfakcjonujące doświadczenia także przez zabawę! Będzie bardziej chętny do przebywania w Twojej okolicy kiedy będziesz dla niego atrakcyjny. Poprawi to wasze relacje i zaoszczędzi dużo frustracji.
3. Unikaj schematu: przywołanie = koniec spaceru
Ważne jest, aby unikać negatywnych doświadczeń podczas treningu przywołania. Nie używaj agresywnych tonów czy kar fizycznych, gdy pies nie reaguje na wołanie. Tego rodzaju działania mogą sprawić, że pies będzie bał się przywołania i będzie unikał kontaktu z właścicielem. Zamiast tego, skup się na pozytywnym wzmocnieniu i budowaniu zaufania.
4. Metoda małych kroków
Podczas treningu przywołania staraj się ograniczać ilość rozproszeń wokół psa. Na początku treningów wybieraj spokojne miejsca, bez wielu bodźców zewnętrznych. Stopniowo wprowadzaj psa do bardziej wymagających sytuacji, ale bądź gotowy na krok wstecz, jeśli zauważysz, że pies traci skupienie. Do stopniowego wprowadzania rozproszeń może przydać się pomoc drugiej osoby, która będzie wystawiać psa na coraz trudniejsze wyzwania. Może przykładowo zachęcać psa do zabawy, mówić do niego czy wydawać jedzenie.
5. Droga na imprezę nie może być krótsza od imprezy
Jak byś się czuł, jadąc na domówkę u znajomego pół godziny. I okazało by się, że po 20 minutach jest koniec zabawy. Niekoniecznie zachęcająca perspektywa. Powiem szczerze: najprawdopodobniej bym nawet nie wyszła z domu. Pomyśl o tym następnym razem nagradzając psa za przyjście. Załóżmy, że pies biegnie do ciebie całe 5 sekund. Czy wydanie jednego smaka trwające pół sekundy jest ciekawą imprezą? Czy psu opłaci się następnym razem podjąć tą drogę? No właśnie. Wydłuż nagrodę. Wydaj ‘karabin’ smaczków lub pobaw się zabawką. Dłużej, niż psu zajęła sama podróż do Ciebie. Niech to będzie ciekawe.
6. Nie goń. UCIEKAJ!
Taki paradoks. Jak chcesz przywołać do siebie psa to od niego uciekaj. Jak zawołasz psa unikaj podchodzenia do psa. Skoro Ty idziesz do psa, to po co pies ma przychodzić do Ciebie. Lepiej wtedy pograć z opiekunem w berka. To ciekawsze zajęcie. Jednak gdy odwrócimy sytuacje, i to my będziemy uciekać jest większa szansa, że to pies będzie nas gonić. Zachęć go jeszcze po pogoni mówiąc do niego. Będzie chciał Cię złapać. Tylko pamiętaj żeby nie spalić hasła na wołanie! Powtórz hasło raz podczas jednego przywołania. W tym schemacie dodatkowo wykorzystujemy naturalny dla psów instynkt łowiecki. Tym samym zwiększamy szanse na szybki powrót na zawołanie.
Ale dlaczego psy do nas przybiegają?
Dlatego, że oczekują nagrody. Dajmy im ją! Nasza szczera radość, ciekawie wydana nagroda, fajna zabawa szarpakiem czy możliwość kontynuacji spaceru są bardzo ważne, aby wzmocnić świadomość, że warto do nas wracać. Nic wtedy nie tracą a mogą tylko zyskać.
No to wiecie już co robić, gdy pies nie reaguje na wołanie? Ale czy to wszystko?
Wdrażanie tych metod wymaga czasu i cierpliwości, ale jest to inwestycja, która znacznie poprawia komunikację i relację między psem a opiekunem. Zmiany w zachowaniu psa i nauka nowych umiejętności mogą wymagać czasu. Bądź cierpliwy i wytrwały w procesie treningowym. Niektóre psy mogą potrzebować więcej czasu na zrozumienie oczekiwań, dlatego warto być systematycznym i regularnym w treningach. Pamiętaj, że każdy postęp, nawet ten drobny, jest wartościowy i powinien być nagradzany.
Teraz, gdy znasz już 6 skutecznych sposobów przywoływania psa, czas zgłębić tę wiedzę i stać się prawdziwym ekspertem. Kliknij poniżej i rozpocznij swoją przygodę jako lepszy opiekun dla swojego psa!
Choć artykuł dostarcza wartościowych informacji na temat przywoływania psa, pełny kurs oferuje znacznie więcej. W kursie możesz zgłębić temat na głębszym poziomie, zrozumieć techniki w praktyce, skorzystać z pomocnych materiałów i uzyskać feedback ode mnie. Dodatkowo, kurs zawiera masę praktycznych ćwiczeń na każdy poziom. Chciałam zapewnić Wam kompleksowe podejście, długotrwałe korzyści i wskazówki do ciągłego doskonalenie umiejętności w zakresie przywoływania.