To jedno z częstych pytań jakie zadajecie, gdy nawiązujecie ze mną kontakt. I jest ono jak najbardziej zrozumiałe. W końcu nie codziennie zaprasza się psiego psychologa do swojego domu. A forma takiej pomocy o ile staje się coraz bardziej popularna – o tyle nie każdy miał okazje z niej skorzystać
Uważam, że warto pracować z psem, aby podnieść jego dobrostan, swój komfort życia oraz podnieść bezpieczeństwo zarówno psa i jego otoczenia. Ale warto też wiedzieć, czego się spodziewać, gdy behawiorysta przekroczy próg naszego domu. Dlatego odpowiem na najczęściej zadawane pytania, aby rozwiać ewentualne wątpliwości oraz lepiej Was przygotować na nadchodzące spotkanie.
Zanim przejdziemy jednak do clou artykułu, warto zaznaczyć, że każdy behawiorysta i trener ma swoje przyzwyczajenia i sposoby na pracę z podopiecznym. Tutaj streszczę przebieg spotkania, który ja proponuje w ramach konsultacji. Jego niuanse zapewne będą się różniły, jeśli podejmiecie współpracę z innym specjalistą.
Ale do meritum. Podzielmy sobie naszą konsultację na 5 etapów. Umówienie się oraz przygotowanie jest pierwszym z nich – oraz jest jeszcze przed spotkaniem. Samo spotkanie składa się z trzech elementów: wywiad, wskazówki (teoria), ćwiczenia (praktyka). Ostatni etap jest po spotkaniu. Ale po kolei.
1. umawiamy się na konsultacje
Miejsce. Konsultacja odbywa się u Was. Na swoim terenie pies będzie zachowywał się najbardziej naturalnie. Właśnie na typowym zachowaniu psa najbardziej nam zależy. Oczywiście moja osoba wpływa również na reakcje psa. Jednak staram się, aby wpływ ten zminimalizować. Dlatego jeśli pies nie lubi obcych osób, gości czy dzwonków do drzwi – warto o tym wcześniej powiedzieć. W takim wypadku spotkamy się na spacerze, aby później wejść do domu.
Czas. Termin dopasowujemy najlepiej tak, aby pasował każdej ze stron. Z Waszej strony warto zadbać, aby wszyscy domownicy, którzy są zaangażowani w wychowanie psa, mogli wziąć udział w spotkaniu. Warto zarezerwować sobie też do trzech godzin na takie spotkanie. Cała wizyta trwa około 2/3 godziny – jednak nie liczę czasu. Ile będziecie potrzebować tyle u Was będę.
Przygotowanie. W kontakcie przed konsultacją warto w skrócie wspomnieć z jakim problemem się do mnie zgłaszacie. Jednak o wszystkie szczegóły dopytam już podczas spotkania. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Choć warto zaopatrzyć się w ulubione przysmaki oraz zadbać, aby pies nie był karmiony tuż przed spotkaniem. Niekiedy zdarza się, że poproszę o nagranie psa. Wtedy warto takie nagranie stworzyć oraz wysłać jeszcze przed spotkaniem.
2. Konsultacja: Wywiad
Po przyjściu najpierw przeprowadzam z Wami wywiad. Czyli dopytuje o wszystkie potrzebne mi informacje. W tym czasie dowiaduje się co ma wpływ na zachowanie psa i oraz prawdopodobną przyczynę. Następnie w razie potrzeby (jeśli problemowe zachowanie jest na spacerze) idziemy na spacer gdzie mogę psa poobserwować. W tym czasie oprócz słuchania Waszych odpowiedzi obserwuje psa. Może się zdarzyć, że poproszę Was o zademonstrowanie jakiegoś elementu, o którym właśnie mówimy.
Dodatkowo mogę wyciągnąć telefon w celu nagrania interesujących mnie sygnałów. Jest to bardzo fajna forma na pokazanie Wam psiej mowy ciała – nagranie (w przeciwieństwie do psa) da się zatrzymać, spowolnić, przewinąć. Nagranie jest tylko do celów naszej konsultacji. Nie będę bez Waszej zgody go nigdzie publikować ani udostępniać. Jednak jeśli się nie zgadzacie – warto mnie wcześniej uprzedzić.
3. Konsultacja: wskazówki
Następnie udzielam wskazówek dotyczących pracy z psem. W tej fazie mogą pojawić się różne zadania, obejmujące zarówno jednorazowe zmiany, takie jak przestawienie miejsca posłania, jak i wprowadzenie określonych zasad, które powinny obowiązywać podczas wizyt gości.
Na tym etapie również staram się, abyście zrozumieli dlaczego takimi metodami chcemy z psem pracować, jakie emocje mu towarzyszą oraz jak dane zalecenie ma wpłynąć na zmianę emocji i tym samym zachowania psa. Jest dla mnie ważne, abyście znali sens danych ćwiczeń czy wprowadzanych zasad, ponieważ uważam, że przyczynia się to do waszej wytrwałości i motywacji w działaniu.
4. konsultacja: Ćwiczenia
Nieodłączną częścią zaleceń są też ćwiczenia z psem – zarówno nauka umiejętności jak i ćwiczenia technik komunikacji z psem. Jeśli pies pozwoli obcej osobie – mi – to pokazuje jak pracować. Jeśli nie staram się pokazać ‘na sucho’ dane zagadnienie. Dodatkowo proszę Was o wykonanie tego co pokazałam, czyli ‘wypuszczam’ Was w ćwiczenie. Chcę abyście wraz ze mną postarali się wykonać zaproponowane przez mnie ćwiczenia. Wtedy też ewentualnie podpowiadam, jak poprawić ich wykonanie. Jak jestem pewna że ćwiczenia są realne, że umiecie je wykonywać oraz wiecie co robić – przechodzimy do kolejnego etapu.
5. zakończenie
Na koniec podsumowuje spotkanie. Zarówno słownie przy Was, jak i wysyłam maila z podsumowanie w ustalonym terminie. A gdy zniknę – wirtualnie jesteśmy blisko. Kontaktować się możemy telefonicznie czy mailowo. Ja również czasem Was dopytuje co u Was słychać. Jeśli będzie potrzeba dodatkowego spotkania będzie ono krótsze – bo już znam psa i Was – oraz tańsze. Jako, że jestem osobą wygadaną (dlatego potrzebuje 3 godzin), a na konsultacji staram się wytłumaczyć nie tylko skąd dane zachowanie się bierze i jak sobie z nim radzić, ale często też wspominam jakie są kolejne etapy danego zadania – dlatego sporadycznie się zdarza, że potrzebujecie kolejnego spotkania.
Dodatkowo
Domyślam się, że wszystkiego nie ujęłam w tych 5 punktach. I na pewno pojawią się dodatkowe pytania. Część z nich – najczęściej pojawiających się – ujęłam poniżej. Jeśli zaś zajdzie taka potrzeba rozbuduje artykuł o kolejne – nadesłane przez Was w przyszłości.
Jakimi metodami pracuje z psem?
Jest to z jednej strony ważne pytanie z drugiej strony ciężkie do odpowiedzenia w jednym zdaniu. Ogólnie można ująć – metodami pozytywnymi. Jednak co to znaczy? Nie jest to odpowiedź precyzyjna, każdy przecież rozumie takie pojęcie nieco inaczej. Ważne jest dla mnie zrozumienie psa i jego emocji oraz próba wpływu właśnie na nie. Emocje. Nie samo zachowanie. Dlatego nie będę np. “korygować” samego szczekania. Postaram się zrozumieć – dlaczego szczeka, jakie emocje to spowodowały? Następnie różnymi metodami będę starać się zmienić emocje. Uważam, że one są kluczem do zmiany w zachowaniu. Jest to na pierwszy rzut oka – dłuższa droga – ale przynosi trwalsze rezultaty.
Jaki jest koszt konsultacji?
Wszystkie aktualne ceny znajdują się tutaj. Jednak istnieje możliwość, że doliczę dodatkową opłatę za dojazd. Na paliwo. Takiej opłaty nie doliczam na terenie całej Warszawy oraz miejscowości najbliżej Wilanowa, takich jak Konstancin-Jeziorna.
Jak się rozliczamy?
Na końcu spotkania. Na chwilę obecną nie posiadam terminala – więc nie przyjmuje płatności kartą. Wygodną dla mnie opcją jest Blik na telefon. Jednak przyjmuje również płatności w gotówce oraz przelewem na konto.
Na zakończenie
tylko powiem – że nie bójcie się kontaktować i pytać. Nie ma głupich pytań – może tylko czasem ja daje głupie odpowiedzi 🙂 A jeśli potrzebujecie się umówić na spotkanie – możecie skorzystać zarówno z formularza na stronie, maila, telefonu lub nawet messengera. Zostawiam pełną dowolność.